Rozmiary ubrań dla niemowląt - Jaki rozmiar wybrać dla dziecka?

 Rozmiary ubrań dla niemowląt - Jaki rozmiar wybrać dla dziecka?
Autor Wioletta Sawicka
Wioletta Sawicka21.09.2023 | 4 min.

Wybierając ubranka dla najmłodszych dzieci, rodzice często zastanawiają się, jaki rozmiar będzie odpowiedni dla ich malucha. Wiek dziecka nie zawsze pokrywa się z oznaczeniami na metkach ubrań. Warto więc wiedzieć, jak prawidłowo dobrać rozmiar ubrań, aby maluszek czuł się wygodnie i bezpiecznie.

Jak dobrać rozmiar ubrań dla noworodka?

Noworodki noszą zazwyczaj ubrania o rozmiarze 56 lub 62. Jest to uniwersalny rozmiar dla niemowląt tuż po urodzeniu, ważących około 3-4 kg. Ubranka rozmiar 56 będą nieco za duże dla wcześniaków. W ich przypadku lepiej wybrać na początek rozmiar 50. Ważne, aby ubrania były z miękkich, przewiewnych tkanin i nie uciskały delikatnego ciałka noworodka.

W jakim wieku dziecko nosi rozmiar 56?

Rozmiar 56 odpowiada niemowlęciu w pierwszych tygodniach życia. Jest to uniwersalny rozmiar pasujący do noworodków o długości ciała około 56 cm i wadze około 3-4 kg. Dziecko zazwyczaj mieści się w tym rozmiarze przez pierwszy miesiąc życia. Potem warto stopniowo przejść na rozmiar 62.

Kiedy dziecko przechodzi na rozmiar 62 ubranek?

Wiek około 1-2 miesięcy to najczęstszy moment, gdy maluszek rośnie i przechodzi na rozmiar 62. Rozmiar ten jest przeznaczony dla niemowląt o długości ciała około 62 cm i wadze około 5-6 kg. W ubraniach 62 dziecko powinno mieścić się swobodnie przez kolejne 2-3 miesiące.

Ile miesięcy ma dziecko w rozmiarze 68 ubrań?

 Rozmiary ubrań dla niemowląt - Jaki rozmiar wybrać dla dziecka?

Rozmiar 68 odpowiada średnio dziecku mającemu 3-6 miesięcy. Jest to okres intensywnego wzrostu, dlatego w tym czasie maluchy szybko przerastają swoje ubranka. Rozmiar ten pasuje do niemowląt o długości ciała około 68 cm i wadze około 7-8 kg.

Rozmiar 74 - dla dziecka w jakim wieku?

Rozmiar 74 jest odpowiedni dla dziecka mającego około 6-12 miesięcy. W tym okresie maluszki aktywnie się rozwijają, dużo pełzają i próbują chodzić. Ubrania nie mogą ich w tym ograniczać, stąd potrzeba luźniejszego rozmiaru. Długość ciała niemowlęcia to około 74 cm, a waga około 8-10 kg.

Rozmiar 80 ubranek - dla starszego malucha

Rozmiar 80 zazwyczaj pasuje dzieciom w wieku 1-2 lat. W tym okresie maluchy intensywnie chodzą i biegają, rozwijają swoją motorykę. Potrzebują wygodnych ubrań, które zapewnią im swobodę ruchów. Rozmiar ten jest dostosowany do wzrostu około 80 cm i wagi 10-12 kg.

Rozmiar 86 odpowiedni dla przedszkolaka

Okres 2-4 lat to czas, gdy dziecko nosi rozmiar 86. Jest to wielkość odpowiednia dla aktywnych przedszkolaków, którzy dużo biegają i bawią się. Ubrania nie mogą krępować ruchów podczas zabawy. Rozmiar ten pasuje do wzrostu około 86 cm i wagi 12-14 kg.

Rozmiar 92 pasuje dla dziecka idącego do szkoły

Starsze przedszkolaki i dzieci rozpoczynające naukę w szkole potrzebują ubrań rozmiaru 92. Jest to wielkość dla dzieci w wieku 5-7 lat, o wzroście około 92 cm i wadze 15-18 kg. Dobrze dobrany rozmiar zapewni wygodę noszenia podczas lekcji i zabawy.

Podsumowanie

Dobór odpowiedniego rozmiaru ubrań dla najmłodszych dzieci jest bardzo ważny. Zbyt ciasne ubrania mogą krępować ruchy malucha i utrudniać jego prawidłowy rozwój. Z kolei zbyt duże mogą stanowić zagrożenie, np. przez zsuwanie się skarpetek i rękawków. Stosując się do zaleceń dotyczących dopasowania rozmiaru do wzrostu i wagi dziecka, z pewnością wybierzemy dla malucha wygodne i bezpieczne ubranka.

Najczęściej zadawane pytania

Rozmiar ubrań dla niemowląt podany jest zazwyczaj na metce w centymetrach - np. 56, 62, 68. Odpowiada on długości ciała dziecka mierzonej od czubka główki do piętek.

Raczej nie, gdyż zbyt duże ubrania mogą obsuwać się i uciskać w niewłaściwych miejscach. Lepszym rozwiązaniem są ubrania minimalnie za duże, z elastycznymi mankietami.

Noworodki przyrastają około 25 cm w pierwszym roku życia. Dlatego co 2-3 miesiące warto wymieniać ubrania na większy rozmiar, aby uniknąć ucisku.

Kupowanie ubrań na wyrost zbyt dużych rozmiarów nie jest zalecane. Lepszym rozwiązaniem są ubrania o 1-2 rozmiary większe niż aktualnie potrzebne.

Buty dla malucha powinny mieć około 1-1,5 cm luzu na przód stopy, aby nie uciskały palców podczas chodzenia i biegania.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Podwójny wózek dla starszego i młodszego dziecka - jaki wybrać, by najlepiej spełniał potrzeby?
  2. Między nami żywiołami: film, który zmienia perspektywę na naturę
  3. Tunel dla dzieci Ikea - Zakup, Montaż, Recenzja
  4. Zaproszenia na urodziny dla dzieci do wydruku - kreatywne wzory i pomysły
  5. Tort imieninowy tęczowy - przepis, dekoracja, kolorowy deser
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Wioletta Sawicka
Wioletta Sawicka

Jestem blogerką pasjonującą się światem filmów i seriali. Na naszym blogu znajdziesz recenzje, ciekawostki i rekomendacje. Nie tylko o kinie, ale także o serialach, które uzależniają. Oprócz tego dzielę się swoją miłością do domu i budownictwa, prezentując praktyczne porady oraz inspiracje aranżacyjne. Staram się łączyć pasję do filmów z codziennym stylem życia, tworząc unikalny mix dla miłośników kina i pięknego wnętrza.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły