Mały ogródek przy szeregowcu | Jak go urządzić i zaprojektować?

 Mały ogródek przy szeregowcu | Jak go urządzić i zaprojektować?
Autor Wioletta Sawicka
Wioletta Sawicka21 września 2023 | 7 min

Marzysz o własnym, przytulnym zakątku zieleni przy domu, ale mieszkasz w szeregowcu i obawiasz się, że na ogród po prostu nie starczy miejsca? Spokojnie, to nie mission impossible! Niewielkie podwórko przy szeregowcu można urządzić tak, by stało się prawdziwą oazą relaksu i wypoczynku. Wystarczy odrobina kreatywności i dobrej woli. Przekonaj się, jak stworzyć urokliwy mini ogródek przy szeregowcu i cieszyć się własnym kawałkiem natury tuż za rogiem.

Jak urządzić mały ogród przy szeregowcu?

Urządzenie niewielkiego ogrodu przy domu szeregowym nie musi być trudne, jeśli dobrze to przemyślisz i zaplanujesz. Kluczem do sukcesu jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i zagospodarowanie każdego jej zakątka. Zanim przystąpisz do prac, sporządź plan zagospodarowania i nanieś na nim wszystkie elementy, które chcesz umieścić. Pozwoli Ci to sprawdzić, czy wszystko zmieści się na wyznaczonym terenie.

Stwórz strefy funkcjonalne - np. miejsce do wypoczynku, kącik z roślinami, fragment pod uprawy warzyw lub zieleń. Dobierz tak rośliny i dekoracje, by jak najlepiej wykorzystać przestrzeń. Postaw na praktyczne rozwiązania i wielofunkcyjność - ławka z wbudowanymi skrzynkami na narzędzia ogrodnicze czy regał na ścianie domu do przechowywania doniczek.

Ile miejsca potrzeba na mini ogródek w szeregowcu?

Nie ma sztywnych wytycznych, ile dokładnie metrów kwadratowych potrzeba do zaaranżowania małego ogrodu. Wiele zależy od pomysłowości i kreatywności. Udało Ci się zagospodarować nawet kilka metrów kwadratowych? Świetnie! Stwórz urokliwy zielony zakątek z kilkoma donicami, ławką i oświetleniem. Masz nieco więcej miejsca? Postaw altankę lub pergolę i zastanów się nad mini oczkiem wodnym.

Oczywiście im większy teren, tym więcej możliwości. Przy 10-15 m2 możesz już pomyśleć o niewielkim trawniku, kąciku grillowym czy nawet niedużym stawiku. Jednak pamiętaj - rozmiar nie gra roli. Ważna jest kreatywność i determinacja, by jak najlepiej wykorzystać to, co masz!

Minimalistyczne projekty ogrodu przy szeregowcu

Jeśli dysponujesz naprawdę niewielką powierzchnią, postaw na minimalizm w aranżacji. Kilka kluczowych elementów w odpowiednio dobranych barwach i fakturach wystarczy, by stworzyć klimat. Betonowe donice, kamienne płyty pod stopami i obudowa kwadratowego oczka wodnego - taka aranżacja wygląda szykownie i nowocześnie. Do tego kilka symbolicznych, ale efektownych roślin - bambusy, tuje kolumnowe czy wrzosy. I gotowe!

Możesz też zagrać kontrastem. Na tle minimalistycznej, surowej aranżacji niech rozkwitną barwne rośliny - hortensje, lawendy, słoneczniki czy powojniki. Takie połączenie na pewno przyciągnie wzrok i sprawi, że mini ogródek będzie wyglądał wyjątkowo.

Rośliny do małego ogrodu w zabudowie szeregowej

 Mały ogródek przy szeregowcu | Jak go urządzić i zaprojektować?

Dobierając rośliny do niewielkiego ogrodu, postaw przede wszystkim na gatunki niskie i zwarte, które nie potrzebują dużo miejsca. Świetnie sprawdzą się tu na przykład:

  • wrzosy
  • lawendy
  • trawy ozdobne
  • funkie
  • rozplenice
  • barwinki
  • hortensje

Z wyższych roślin w małym ogrodzie zagrają kolumnowe odmiany tui, żywotników i jałowców. Możesz też postawić bambusy w donicach, które dodadzą egzotycznego klimatu. Jeśli marzysz o kwitnących pnączach, wybierz powojniki - zajmą niewiele miejsca, a stworzą barwną ''zieloną ścianę''.

Miejsce na grilla i wypoczynek w małym ogródku

Nawet przy ograniczonej przestrzeni warto wygospodarować miejsce na odpoczynek i integrację. Mały, mobilny grill świetnie sprawdzi się na niewielkiej patio. Wystarczy postawić go tylko na czas grillowania. Do tego lekka, składana ławka i stolik na akcesoria. Taka mobilna strefa pozwoli zjeść posiłek na świeżym powietrzu i błyskawicznie ją posprzątać.

Alternatywnie możesz zamontować stały grill w obudowie z kamienia, cegły lub betonu. Będzie stanowić ciekawy akcent w aranżacji ogrodu. Obok znajdź miejsce na nieduży stolik i dwie lub trzy wygodne krzesła. I gotowe - masz już kącik relaksu!

Jak zaprojektować mały ogród przy bliźniaku?

Urządzając ogródek przy bliźniaku, wykorzystaj zalety symetrycznej zabudowy. Stwórz lustrzane odbicia po obu stronach posesji - te same rośliny, meble ogrodowe, oświetlenie. Możecie też współpracować z sąsiadami i łączyć wasze przestrzenie, tworząc większy wspólny ogród. Dobrym pomysłem będzie też zagospodarowanie wąskich pasów wzdłuż ścian budynku.

Delikatnie oddziel teren przed domami, np. niskim płotkiem lub rzędem roślin. Ale nie stawiaj zbyt wyraźnych granic, które optycznie zmniejszą i tak niewielką przestrzeń. Postaw na spójność i harmonię całości.

Oświetlenie i dekoracje w mini ogródku przy domu

Dobre oświetlenie i detale dekoracyjne doda ogrodowi uroku. Lampki solarne wydobywają urok zieleńców po zmroku i pozwalają dłużej korzystać z przestrzeni. Gra świateł i cieni potrafi też optycznie powiększać niewielki obszar.

Dekoracyjne dodatki jak poduszki, ceramiczne doniczki czy drewniane zabawki wprowadzą przytulny, domowy klimat. A wieczorem rozświetlone lampiony i świeczki stworzą romantyczny nastrój. Pozwalaj sobie na odrobinę swobody i ekspresji. Ogród to Twoja przestrzeń, w której możesz realizować swoje pomysły.

Jak zagospodarować wąską przestrzeń przy szeregowcu?

Wąskie, długie podwórko przy szeregowcu bywa sporym wyzwaniem. Ale można je świetnie wykorzystać, dzieląc na mniejsze strefy za pomocą roślin, płotków i mebli. Stwórz uroczy zielony korytarzyk, sadząc po obu stronach niskie byliny, wrzosy i paprocie. Lub wydziel mniejsze kameralne zakątki - np. przytulny kącik wypoczynkowy przy ścianie domu.

W wąskim ogródku świetnie sprawdzą się wertykalne nasadzenia - kolumnowe tuje, bambusy czy pnącza na ażurowych trejażach. Optycznie poszerzą i urozmaicą przestrzeń. A gdy dobrze rozmieszczysz roślinność i meble, niewielkie podwórko zyska głębię i stanie się zaciszną, zieloną enklawą.

Podsumowanie

Urządzenie urokliwego mini ogrodu przy szeregowcu jest jak najbardziej możliwe. Niewielka przestrzeń nie musi ograniczać Twojej kreatywności. Z odpowiednim planem, pomysłowością i determinacją stworzysz zaciszny zielony zakątek idealny do odpoczynku i celebrowania chwil z bliskimi. Nie bój się eksperymentować i szukać niestandardowych rozwiązań. Twój wymarzony ogródek jest na wyciągnięcie ręki!

Najczęstsze pytania

W wąskich ogródkach przy szeregowcach dobrze sprawdzą się niskie, zwarte rośliny - wrzosy, lawendy, funkie, barwinki. Z większych możesz sadzić kolumnowe odmiany tui, żywotników, bambusy w donicach. Świetnym pomysłem są też pnącza na ażurowych trejażach.

Aby urządzić ogród na małej działce, postaw na wielofunkcyjność i ergonomiczne rozmieszczenie elementów. Wydziel strefy funkcjonalne, np. miejsce do wypoczynku, kącik z roślinami, warzywnik. Dobierz praktyczne meble i oświetlenie. Każdy skrawek terenu powinien być zagospodarowany.

Koszt założenia ogrodu jest uzależniony od wielu czynników, m.in. wielkości terenu, zakresu prac, wykorzystanych materiałów i roślin. Przy małym ogródku ok. 10-20 m2 trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 5-10 tys. zł. Im większy ogród, tym koszty rosną. Dużo można zaoszczędzić, wykonując prace samodzielnie.

W małych ogrodach najlepiej sprawdzą się niewielkie, wolno rosnące drzewa iglaste i liściaste, np. żywotniki, pigwowce, magnolie, wiśnie piłkowane, dereń właściwy, irga błyszcząca. Unikaj drzew szybko rosnących i rozłożystych.

Do cienistego ogródka polecane są m.in. funkie, paprocie, bergenia, barwinek, bluszcz, pierwiosnki, konwalie majowe, czosnek dziki, maranta. Świetnie sprawdzą się też rośliny okrywowe np. barwinek, wilczomlecze czy wrzosy.

5 Podobnych Artykułów

  1. Podwójny wózek dla starszego i młodszego dziecka - jaki wybrać, by najlepiej spełniał potrzeby?
  2. Dagita - najlepsze porady na temat zdrowia i urody
  3. Wózek dla dziecka rok po roku - wygodne rozwiązanie dla rodziców
  4. Wpływ kinematografii na współczesną kulturę i lifestyle
  5. Prezent dla młodej mamy - co kupić świeżo upieczonej mamie? Najlepsze pomysły
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wioletta Sawicka
Wioletta Sawicka

Jestem blogerką pasjonującą się światem filmów i seriali. Na naszym blogu znajdziesz recenzje, ciekawostki i rekomendacje. Nie tylko o kinie, ale także o serialach, które uzależniają. Oprócz tego dzielę się swoją miłością do domu i budownictwa, prezentując praktyczne porady oraz inspiracje aranżacyjne. Staram się łączyć pasję do filmów z codziennym stylem życia, tworząc unikalny mix dla miłośników kina i pięknego wnętrza.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły