Ikea tunel dla dzieci - Zabawa i zabawa dla najmłodszych w domu

Ikea tunel dla dzieci - Zabawa i zabawa dla najmłodszych w domu
Autor Kuba Pawlak
Kuba Pawlak2 listopada 2023 | 6 min

Ikea tunel dla dzieci to świetny pomysł na stworzenie przestrzeni do zabawy dla najmłodszych w domu. Dzięki prostej konstrukcji mebli z Ikei można w kilka chwil zbudować kolorowy i bezpieczny tunel, który zapewni dziecku wiele radości i rozwoju. W artykule przedstawiamy pomysły na to, jak stworzyć prosty i bezpieczny tunel z mebli Ikea, jakie gry i zabawy można organizować w takim tunelu oraz podpowiadamy, jak udekorować i wypełnić taką przestrzeń, by była atrakcyjna dla malucha.

Kluczowe wnioski:

 • Tunel z Ikei to świetna przestrzeń do zabawy i rozwoju dla dzieci.
 • Można go łatwo i szybko zbudować z dostępnych mebli.
 • Warto zaaranżować go atrakcyjnie kolorami i dekoracjami.
 • W tunelu można organizować różne gry i zabawy dla maluchów.
 • To bezpieczna forma aktywności dla dzieci w domu.

Ikea tunel dla dzieci pomysł na zabawę

Tunel z mebli Ikea to świetny pomysł na stworzenie przestrzeni do zabawy dla najmłodszych dzieci w domu. Dzięki prostej konstrukcji regałów, półek czy stołów z Ikei można w kilka chwil zbudować kolorowy tunel, który zapewni dziecku wiele radości i rozwoju. Maluchy uwielbiają bawić się i pełzać w takich tunelach. To dla nich świetna zabawa, trening ruchowy i stymulowanie zmysłów.

Budowanie tunelu z mebli z Ikei to także wspaniałe zajęcie dla rodzica i dziecka. Można wspólnie ustawiać i łączyć ze sobą różne meble, tworząc przeróżne konfiguracje tunelu. Zaangażowanie malucha w budowanie tunelu sprawi, że będzie bardziej zadowolony i chętny do zabawy w nim.

Tunel z Ikei pozwala stworzyć przestrzeń do zabawy praktycznie w każdym pomieszczeniu domu. Może być dobrym sposobem na zagospodarowanie kąta pokoju dziecięcego czy salonu. To rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w mieszkaniu, jak i w domu jednorodzinnym.

Podsumowując, tunel dla dziecka z mebli Ikea to pomysł godny polecenia dla wszystkich rodziców. Prosta konstrukcja i niskie koszty pozwolą stworzyć w domu atrakcyjną przestrzeń do zabawy i rozwoju dla malucha.

Gdzie kupić meble do tunelu?

Meble i akcesoria do budowy tunelu dla dziecka idealnie sprawdzą się produkty z Ikei. To właśnie asortyment tej popularnej sieciówki warto przejrzeć w poszukiwaniu elementów do stworzenia bezpiecznego i kolorowego tunelu.

Przede wszystkim świetnie sprawdzą się takie meble z Ikei jak niskie regały, stoliki, półki czy skrzynki. Warto wybrać meble w jasnych kolorach, które będą tworzyć radosny i przyjazny klimat. Dobrze, gdy będą to meble na nóżkach, dzięki czemu tunel będzie przestrzenny.

Jak zbudować tunel z mebli Ikea?

Budowanie tunelu z mebli z Ikei jest naprawdę proste. Wystarczy połączyć ze sobą kilka niskich regałów, półek, stolików ustawionych na różnych wysokościach. Ważne, aby konstrukcja była stabilna i bezpieczna.

Można zacząć od ustawienia dwóch niskich regałów lub półek równolegle do siebie w niewielkiej odległości. Następnie ustawić stolik prostopadle, opierając jeden koniec na jednym regale, a drugi koniec na drugim. W ten sposób powstanie podstawa tunelu.

Kolejny regał lub półkę można ustawić na stoliku, tworząc ścianę tunelu. Podobnie robi się po przeciwnej stronie. Można kontynuować budowanie tunelu, dobudowując następne ściany z półek i regałów lub łącząc ze sobą w różnych konfiguracjach.

Na koniec warto przykryć powstałą konstrukcję kolorową tkaniną, co doda tunelowi uroku i sprawi, że stanie się bardziej klimatyczny i tajemniczy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Budując tunel z mebli dla dziecka, pamiętajmy o kilku zasadach, dzięki którym będzie on bezpieczny:

 • Sprawdź stabilność konstrukcji, aby na pewno się nie zawaliła.
 • Zabezpiecz ostre krawędzie mebli, np. taśmą klejącą.
 • Wybieraj lekkie meble, które nie przygniotą dziecka.
 • Tunel powinien mieć co najmniej 60 cm szerokości i wysokości.
 • Tkanina przykrywająca musi być z materiału niepalnego.

Przestrzegając tych zasad, możemy być pewni, że tunel będzie bezpiecznym miejscem zabawy dla naszego malucha.

Zabawy i gry w tunelu dla maluchów

Tunel z Ikei to nie tylko miejsce do zabawy, ale także świetne narzędzie rozwoju dla maluchów. W takim tunelu można organizować różnorodne zabawy i ćwiczenia, które sprawią frajdę naszym dzieciom i pobudzą ich rozwój psychoruchowy.

Jedną z ulubionych zabaw jest oczywiście pełzanie i przeciskanie się przez tunel. Doskonała zabawa ruchowa i trening sprawności. Warto budować tunel z zakrętami i przegrodami, by wyzwanie było większe.

Można też pobawić się w chowanego czy palant w tunelu lub zorganizować tor przeszkód z przekładaniem piłeczek z jednego koszyka do drugiego przez tunel. Fajną zabawą jest też chowanie w środku tunelu zabawek, które dziecko ma odnaleźć.

Tunel może też służyć do zabaw tematycznych, np. zamienić się w prom kosmiczny, jaskinię smoka czy kopalnię skarbów. Dzieci uwielbiają wcielać się w takie role podczas zabawy.

To tylko kilka pomysłów na to, jak aktywnie bawić się z maluchem w jego nowym ulubionym miejscu zabaw, czyli tunelu z Ikei.

Dekoracje do tunelu zabaw dla dzieci

Ikea tunel dla dzieci - Zabawa i zabawa dla najmłodszych w domu

Aby tunel był jak najciekawszy i atrakcyjny dla dziecka, warto poświęcić chwilę na jego aranżację i dekorację. Dobrze ożywiony tunel będzie zachęcał malucha do częstych i długich zabaw.

Do dekoracji tunelu świetnie nadają się kolorowe obicia lub zasłony z wzorami. Można wykorzystać do tego celu np. kolorowe chusty, kocyki lub firany. Miękkie obicia doda uroku tunelowi.

Warto też powiesić w środku kolorowe lampki, które dodadzą tunelowi magicznego klimatu. Dobrym pomysłem są też sznurki z kolorowymi pomponami lub długie wstążki, które sprawią, że wejście do tunelu będzie jeszcze ciekawsze.

Można też w środku poustawiać maskotki lub ulubione zabawki dziecka. Miłym akcentem będą też poduszki w kolorowych poszewkach, na których maluch odpocznie w tunelu.

Angażując dziecko do ozdabiania tunelu, sprawimy mu jeszcze więcej radości. Niektóre elementy może przygotować z rodzicem np. kolorowe pompony czy ozdoby.

Tunel sensoryczny Ikea dla małych dzieci

Tunel z mebli Ikea może pełnić także rolę tunelu sensorycznego, który pobudza zmysły małego dziecka.

W tym celu warto w środku tunelu umieścić różne faktury, z którymi maluch będzie miał kontakt pełzając przez tunel. Mogą to być kocyki, zasłony o różnych strukturach, dywaniki, piłki, piórka itp. Poczuje wtedy mnóstwo nowych doznań dotykowych.

Można też powiesić w środku lusterka, kolorowe kartki, obrazki. Pobudzi to wzrok i rozwój koordynacji oko-ręka u malucha. Dobrym pomysłem są też zawieszone w środku instrumenty czy zabawki wydające dźwięki.

Warto także umieścić w tunelu przedmioty pachnące ziołami, owocami cytrusowymi lub ulubionymi perfumami dziecka. Pobudzi to zmysł powonienia.

Taki tunel sensoryczny z mebli Ikea pomoże w harmonijnym rozwoju małego dziecka i dostarczy mu wielu nowych bodźców.

Podsumowanie

Tunel z mebli Ikea to genialny pomysł na stworzenie przestrzeni do zabawy dla najmłodszych dzieci. Jego budowa jest naprawdę prosta - wystarczy połączyć ze sobą kilka niskich regałów, półek lub stolików. Ważne, aby konstrukcja była stabilna i bezpieczna. Warto też pokryć ją kolorową tkaniną i ozdobić dodatkami.

W takim tunelu dla dziecka z Ikei można z powodzeniem organizować różnorodne gry i zabawy ruchowe, które zapewnią dziecku rozrywkę i rozwój. Tunel doskonale nadaje się też do zabaw tematycznych. Atrakcyjne dekoracje sprawią, że maluch jeszcze chętniej będzie się bawił.

Co ważne, tunel z Ikei może pełnić rolę tunelu sensorycznego, stymulować zmysły dziecka i wspierać jego rozwój psycho-ruchowy. W środku można umieścić różne faktury, dźwięki i bodźce wzrokowe. To sprawi, że zabawa będzie jeszcze ciekawsza.

Podsumowując, tunel dla dziecka z mebli z Ikei to strzał w dziesiątkę dla aktywności i rozwoju malucha. A przy okazji dostarczy też sporo radości całej rodzinie. Gorąco polecamy ten pomysł!

5 Podobnych Artykułów

 1. Podwójny wózek dla starszego i młodszego dziecka - jaki wybrać, by najlepiej spełniał potrzeby?
 2. Dagita - najlepsze porady na temat zdrowia i urody
 3. Wózek dla dziecka rok po roku - wygodne rozwiązanie dla rodziców
 4. Wpływ kinematografii na współczesną kulturę i lifestyle
 5. Prezent dla młodej mamy - co kupić świeżo upieczonej mamie? Najlepsze pomysły
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Kuba Pawlak
Kuba Pawlak

Jestem zapalonym kinomaniakiem. Na blogu recenzuję najnowsze produkcje filmowe i serialowe. Dzielę się moimi przemyśleniami na temat fabuły, gry aktorów i realizacji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 2

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły